Oto Bachorík - socha, Zuzana Rabina Bachoríková - maľba
Termín: od 11.9.2009, 17:00 do 18.10.2009, 17:00 denne okrem pondelka
V tichom sústredení sa Oto Bachorík venuje tvorbe, ktorá reflektuje jeho nazeranie na svet. Počúva svoju dušu a tiež prírodu, dôverne rozumie hmotám - drevu, kameňu i kovu z ktorých tvorí svoje sochy. Prístup k poňatiu tvarov určuje hľadanie vlastného zmyslu sochy. Nachádza ho vo vytváraní čistých abstrahovaných foriem, až archetypov, v ktorých sa zrkadlia deje veľkolepo stvorenej prírody a v ktorých človek poznáva sám seba. Podľa umelcových predstáv sa v genezii tvaru priamo i nepriamo opakuje proces večného životného kolobehu.
Každé Bachoríkovo dielo predstavuje plastickú metaforu, ktorej bohatá významovosť siaha hlboko do minulosti. V tejto súvislosti sa dostávame k príznačnému rysu umelcovho diela, totiž k väzbe na archetypálne princípy. K označeniu Bachoríkových sôch toto determinovanie patrí, lebo jeho tvorba sa dotýka prapodstaty bytia. Moderný človek, ktorý stráca spojenie s prírodou, nachádza v jeho umení azda poslednú možnosť úniku pred vlastným odcudzením. V kamennom materiáli ho potreba zjednodušovať priviedla ku kompaktným dielam z masívnych blokov. Kameň so svojimi špecifickými vlastnosťami je materiálom veľmi sugestívnym až autoritatívnym. Núti k aditívnosti, k nachádzaniu vnútorného sochárskeho tvaru akejsi pravdy o umení, ktorá leží hlboko pod povrchom a on sochár dospieva k ucelenej predstave cestou postupne na seba vrstvených zážitkov, ktorými sa prediera k podstatnému. Rozsah umelcovej modelačnej schopnosti, uplatňovanie zmyslu pre sochárske prvky a pre expresívnu dynamickosť, ktorú s neobyčajnou ľahkosťou uvoľňuje z tvárnych vlastností hmôt našiel vyústenie v plastikách odliatych v bronze. Tieto sa vyznačujú elegantným a čistým tvarom, prísnou konštrukciou a pevnými štruktúrami. Sochár si dáva záležať na finálnom efekte, jemnom doladení. Podľa zamýšľaného vyznenia totiž dokáže rafinovane zlúčiť jemnú filigránsku prácu povrchovej úpravy s hrubou, nesentimentálnou a razantnou sochárčinou.
Bachorík uplatnil tiež nový prístup k funkcii podstavca sochy, ktorý sa stal rovnocennou súčasťou diela. Podstavec fyzicky aj symbolicky spája duchovnosť stelesnenú v soche s jej zakotvením v reálnom svete. Oto Bachorík je svojím životným štýlom i svojou filozofiou bytostne spätý s prírodou. Má rád vodu - lenivo plynúcu aj iskrivo dravú, miluje výstupy na vrcholky hôr pohľady na nekonečné pláne so vzdialeným horizontom. Evokujú v ňom pocit pokoja i zážitky vzrušujúcich dobrodružstiev. V jeho dielach akoby sa skĺbili prírodné živly, ktoré uchopil a vymedzil v soche navždy.
O autorovi: Narodil sa 26.marca 1959 v Bratislave. V rokoch 1978 - 1984 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u prof. L. Snopeka a doc. J. Poruboviča. Žije v Bratislave. Venuje sa komornej a monumentálnej sochárskej tvorbe, kresbe a v poslednom období i maľbe. Aj keď spočiatku pracoval často s drevom, v súčasnosti tvorí takmer výlučne v bronze, ktorý často kombinuje s kameňom. Má za sebou úspešné výstavy doma aj v zahraničí. Zúčastnil sa na mnohých sochárskych sympóziách na Slovensku, v Taliansku, v Rakúsku, vo Fínsku, v Nemecku a v Japonsku.
Zuzana Rabina Bachoríková
Spoločne s manželom Otom sa na výstave predstaví svojou tvorbou Zuzana Rabina Bachoríková. Autorka maľuje obrazy plné metafor, podobenstiev a odkazov. Odhaľuje tajomný svet, rozpráva príbehy, záhadné a krehké, plné vzrušujúcej poetiky a imaginácie. Obnažuje ľudskú dušu a hľadá pravdu o nepoznaných zákonitostiach života. Má cit pre matériu farby, prekvapí erupciou farieb, či striedaním jemných až priezračných lazúr.
Maliarka Zuzana Rabina Bachoríková vo svojej tvorbe vykročila na cestu dotýkajúcu sa hĺbok ľudského podvedomia, na cestu surrealizmu a začala pracovať so snovou skutočnosťou. Vníma ju ako jednu z foriem reality, ako priestor odhaľujúci najčistejšie emócie, či spomienky. Synchronizujúc viaceré aspekty videnej a cítenej skutočnosti pokúša sa maliarsky vizualizovať existenciálne pocity. Autorka vďaka svojmu introvertnému založeniu vníma obraz predovšetkým ako kúsok svojho sveta, prostriedok komunikácie v prvom rade so sebou. Obraz, ktorý sa jej tak povediac zjaví - intenzívne a naliehavo ožíva na plátne v neuhasiteľnej túžbe vypovedať to, čo vypovedať musí. Odhaľuje tajomný svet, rozpráva príbehy, záhadné a krehké, plné vzrušujúcej poetiky a imaginácie. Príbehy bez začiatku a konca, udalosti s mnohými odbočkami, ktoré sa materializujú prostredníctvom autorkinej obrazotvornosti. Jej umenie tak rastie z vnútorného sveta, príroda ho iba inšpiruje svojimi podobami. Rozmanitá pospolitosť ľudských figúr, iracionálnych mutantov a zoomorfných hybridov zapĺňajúca jej plátna sa zrodila zo spoločného podhubia málo prebádaných medzných okrajov psychiky, z trinástych komnát zasunutých spomienok, driemajúcich atavizmov a archetypálnej pamäti. Takto prostredníctvom psychického automatizmu v spojení s vytríbenou obrazovou kultúrou vyniká pozoruhodná práca maliarky s farbami. Má cit pre matériu farby, prekvapí erupciou farieb, či striedaním jemných až priezračných lazúr. Pradivo línií je niekedy dráždivo modulované akcentami gestických zásahov, inokedy je maximále stíšené do podoby pavučinových šrafúr. Chvejivé svetlo prebleskujúce z rastra kompozície, pociťované dotyky štetca, pera či ceruzky dávajú obrazom určité napätie. Svet stvorený maliarkinou obrazotvornosťou a rozhýbaný jej energiou nie je samoúčelný. Stali sme sa divákmi Theatra Mundi účinkujúcich na pódiu z ilúzií, vízií a farebných snov neovladatelne vtiahnutí do maliarkinho imaginatívneho sveta.
O autorke: Narodila sa 25.9.1961 v Bratislave. V rokoch 1976 - 1980 študovala na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave, na oddelení propagačnej a knižnej grafiky u prof. Gabriela Štrbu a Dušana Králika. Žije v Bratislave. Venuje sa maľbe, kresbe, grafike a interiérovému dizajnu. Jej diela sú zastúpené v zbierkach galérií na Slovensku, v Českej republike, Japonsku, Švajčiarsku, Holandsku, Belgicku... . Úspešne vystavovala na Slovensku aj v zahraničí.