Jesenné zmeny v ponuke galérie
Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne je jedinou galériou výtvarného umenia v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja. V tomto roku si pripomína 45. výročie svojho vzniku. Ročne prichádza do galérie približne desať až dvanásťtisíc návštevníkov, ktorí majú možnosť zhliadnuť stále expozície i krátkodobé výstavy. „Počet návštevníkov za ostatné roky pozvoľne klesá, je preto namieste zamýšľať sa nad možnosťami, ako zvýšiť návštevnosť galérie,“ pripomína Ľuboš Hamaj, ktorý je dočasne poverený riadením galérie. Jedným z prvých krokov bolo bezplatné sprístupnenie priestorov galérie počas prvých nedieľ v mesiaci. Od júla využilo túto možnosť bezmála päť desiatok návštevníkov. Podľa Ľuboša Hamaja galériu počas víkendov navštevujú dvaja až traja návštevníci denne. „Ak namiesto troch príde dvadsaťpäť ľudí, už možno hovoriť o úspechu,“ konštatuje zastupujúci riaditeľ. Rodiny mali počas leta po prvýkrát príležitosť využiť rodinnú zľavu. Urobilo tak dovedna viac ako štyridsať návštevníkov. „Aj keď nejde o veľké čísla, pozerám sa na ne optimisticky a myslím si, že učiť ľudí chodiť do galérie vyžaduje viac času i úsilia,“ s úsmevom dodáva Ľuboš Hamaj.
Návštevníkov čakajú od začiatku septembra ďalšie zmeny, ktoré si kladú za cieľ zatraktívnenie ponuky galérie. V suteréne pribudne nová expozícia, ktorá priblíži návštevníkom výber zo sochárskej galerijnej zbierky. „Socha je spätá s našou galériou najmä vďaka pravidelným prehliadkam komornej plastiky, preto chceme prostredníctvom stálej expozície predstaviť našim návštevníkom pohľad na vývoj slovenského sochárstva 20. storočia," pripomína Ľuboš Hamaj. Nová expozícia bude sprístupnená v druhej polovici septembra. Obnovy sa dočká aj stála expozícia Miloša Alexandra Bazovského, kde budú môcť návštevníci obdivovať jeho najlepšie diela zastúpené v zbierkovom fonde galérie."Súčasťou stálych expozícií bude "sprievodca", kde si budú môcť prečítať o konkrétnej expozícii, v ktorej sa práve nachádzajú," dopĺňa Ľuboš Hamaj. Popri tlačenom materiály, to bude aj elektronický sprievodca, ktorý návštevníkom po pripojení sa na internet zobrazí sprievodné texty priamo na displeji ich smartfónu, alebo si ich môžu vypočuť aj ako audio nahrávku.
Podstatnou novinkou, ktorá sa dotkne návštevníkov galérie je zvýšenie vstupného. Od 1. septembra si dospelí priplatia za návštevu galérie päťdesiat centov a deti dvadsať. Základné vstupné sa tak vyšplhá na dve eurá pre dospelých a deti zaplatia polovicu. „Zvyšovanie vstupného na druhej strane kompenzujeme voľnými vstupmi jedenkrát do mesiaca alebo rodinným vstupným," pripomína Ľuboš Hamaj. Viac zaplatia na vstupnom aj návštevníci tvorivých podujatí - dospelí dve eurá a päťdesiat centov a deti jedno euro. „Naše tvorivé podujatia sú pomerne náročné na materiálové zabezpečenie, hoci sa snažíme získavať granty na činnosť ateliéru, sú podujatia, kedy výdavky prevyšujú príjem zo vstupného," uvádza Ľ. Hamaj, pričom dodáva, že tento krok má pomôcť udržať kvalitu tvorivých aktivít. Aj v tejto oblasti dochádza od septembra k niekoľkým zmenám. K stálym kreatívnym programom, pribudli nové, ktoré sa popri deťoch, dospelých a senioroch snažia osloviť aj celé rodiny. Pre tých váhavejších, je tu ponuka vyskúšať si jedenkrát bezplatne niektorú z tvorivých aktivít a pravidelní návštevníci získajú "tvorivý pas", kde budú zbierať body za návštevu ateliéru. Novinkou sú aj voľné vstupy do expozícií a na výstavy pre školské skupiny jedenkrát do mesiaca. Pre žiakov a študentov bude trenčianska galéria otvorená bezplatne vždy tretí štvrtok v mesiaci. Po prvý krát môžu školské skupiny bezplatne navštíviť galériu už 18. septembra. „Usilujeme sa vytvoriť a upevniť v našich návštevníkoch vzťah ku kultúre a k výtvarnému umeniu a ten je potrebné vytvárať už od detstva a mladosti,“ pripomína Ľuboš Hamaj.
V štádiu príprav je aj niekoľko nových projektov, ktoré by mali skvalitniť ponuku pre návštevníkov trenčianskej galérie. Jedným z nich je aj "Klub priateľov Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne". Podľa Ľ. Hamaja klub už v minulosti úspešne fungoval: "Chceme jeho činnosť oprášiť a vytvoriť okolo galérie komunitu ľudí, ktorá sa zaujíma o výtvarné umenie a môže nám aj aktívne pomáhať v niektorých oblastiach našej činnosti". Súčasťou galérie je aj špeciálna galerijná knižnica, ktorá bola doposiaľ prístupná iba zamestnancom galérie. Po elektronickom spracovaní fondu do jednotného informačného systému, ktorý spája všetky knižnice Trenčianskeho samosprávneho kraja, sa otvorila otázka sprístupnenia galerijnej knižnice aj pre verejnosť. "Plánujeme vytvoriť malú knižnicu, kde si naši návštevníci budú môcť, uvariť kávu alebo čaj a posedieť pri knihe," prezrádza svoju víziu Ľ. Hamaj. Všetky zmeny, ktoré v súčasnosti prebiehajú majú za cieľ vytvoriť z galérie „otvorený priestor“, kde sa budú dobre cítiť návštevníci, výtvarníci i zamestnanci. „Dvere mojej pracovne nemajú kľúč, sú teda stále otvorené, je to taký symbol otvorenosti k námetom, názorom či inšpiráciám, ktoré prídu zvonku,“ s úsmevom dodáva Ľuboš Hamaj.