Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Ladislav Moško a Milan Struhárik vystavujú v Bratislave

Ladislav Moško a Milan Struhárik vystavujú v Bratislave

Vo výstavných priestoroch Západnej terasy Bratislavského hradu predstavujú svoju aktuálnu tvorbu dvaja výtvarníci trenčianskeho regiónu Ladislav Moško a Milan Struhárik. Podujatie pripravila Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky v spolupráci s Trenčianskym samosprávnym krajom a Galériou Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne. Výstava potrvá do 2. februára 2016.
Ladislav Moško sa vo svojej maliarskej tvorbe orientuje v prevažnej miere na krajinu v premenách ročných období. Na svojich obrazoch rozohráva dôverne známe motívy – pokojné siluety dedinských domov, kostolíkov, osamelo týčiace sa stromy, pôsobivé božie muky, holubníky, gazdovské dvory, horizont uzatvárajúce robustné horské masívy či symboly neúprosne plynúceho času – mesiac a slnko. Svet, ktorý nám približuje Ladislav Moško je plný poézie a harmónie. Autor bravúrne ovláda zákonitosti výstavby tvaru, kompozície a kultivovanej zostavy farebných valérov. Citlivo definuje podstatu motívu – jeho dominanty i podmanivé detaily, vystihuje typickú konfiguráciu a morfológiu krajinárskeho terénu či magickú reč predmetov každodenného života, z ktorých zostavuje svoje sugestívne maliarske zátišia.
Ladislav Moško sa narodil 17. januára 1938 v Nemšovej. V rokoch 1957 – 1961 absolvoval Vysokú školu pedagogickú v Bratislave, odbor výtvarnej výchovy u prof. E. Lehotského a R. Hornáka. V rokoch 1969 - 1991 pôsobil vo funkcii riaditeľa Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne. Venuje sa komornej maľbe a kresbe.
Milan Struhárik sa narodil v Novom Meste nad Váhom. V rokoch 1951 - 1955 študoval na Vyššej škole umeleckého priemyslu v Bratislave u profesora A. Drexlera a Ľ. Korkoša. V rokoch 1955 - 1961 študoval na Vysokej škole umeleckého priemyslu v Prahe u profesorov J. Wagnera, J. Kavana a J. Baucha. Po pražských štúdiách prichádza domov do Nového Mesta nad Váhom, kde dodnes žije a tvorí. V jeho tvorbe prevláda drevo, z ktorého tvorí jemne modelované, vertikálne predimenzované, často citlivo kresebne konturované i farebne kolorované ženské bytosti. Z nefiguratívnej tvorby sú to predovšetkým portály, ktoré tvoria akési metaforicko – filozofické „brány" nikdy nekončiaceho poznávania a nádeje. Aj keď Milan Struhárik stále venuje náležitú pozornosť svojím ženským múzam, ktoré zostali jeho celoživotnou a nevyčerpateľnou inšpiráciou.
V poeticky nadčasovom, často až vznešenom zoskupení mnohopočetných sochárskych diel nachádzame akýsi vnútorný pokoj, pohodu a harmóniu, ktoré nám Milan Struhárik odovzdáva v autentickom, vzácne kompaktnom umeleckom posolstve už viac ako polstoročie.
Spoločná výstava Ladislava Mošku a Milana Struhárika je nainštalovaná vo výstavných priestoroch Západnej terasy Bratislavského hradu. Verejnosti je prístupná denne okrem pondelka od 12.30 hod. do 17.30 hod až do 2. februára 2016.

Fotogaléria

21 fotografií