Otvorenie nových výstav-fotoreport
Vernisáž výstav Miroir Noir: MRB a Martina Rötlingová, Simona Papšová: SELFIE YOURSELF! sa uskutočnila vo štvrtok 28. júna 2018 v Galérii M.A. Bazovského v Trenčíne. Srdečne Vás pozývame na prehliadku nových výstav, ktoré si môžete pozrieť do 12. augusta 2018.
Miroir Noir MRB
Miroir Noir (Miloš Kopták & Rai Escalé), spoločne tvoria od roku 2007. Ich aktívna spolupráca vznikla na základe toho, že si diela Miloša Koptáka našiel výtvarník Rai Escalé z Barcelony. Spoločná spolupráca je založená na výtvarných pobytoch Raia Escalé v Bratislave, alebo Miloša Koptáka v Barcelone. Spoločné tvorivé maliarske pobyty sú zamerané na vlastnú tvorbu s dôrazom na prísne dopredu vyrešeršovanú autorskú tému. Na dielach – maľbách pracujú Miloš Kopták & Rai Escalé spoločne, vzájomne si ich aj korigujú a oponujú. Napriek tomu, že každý z nich, bol zvyknutý na tvorbu vo vlastnom autorskom zmysle, naučili sa časom vyťažiť z intenzívnosti, zmysluplnosti zdvojenej sily pracujúcej na výsledku. Výsledné diela spolu aj podpisujú. Názov Miroir Noir odkazuje k čiernemu zrkadlu, ktoré bolo pomôckou maliarov 17. storočia, do ktorého hľadeli, ak si ich oči mali oddýchnuť po náročnej maliarskej práci. Pre výstavu s názvom MRB sa rozhodli reagovať na dielo slovenského modernistu Miloša Alexandra Bazovského (1899 – 1968). MRB je skratka mien Miloš / Rai / Bazovský a odkazuje na signatúry/podpisy M.A.B., ktoré M. A. Bazovský používal na svojich obrazoch. Súčasní maliari Miroir Noir tak deklarujú vzťah k modernistickej histórii územia Slovenska a voľnej inšpirácii Bazovského kresbami, ktoré sú súčasťou zbierok Galérie Miloša Alexandra Bazovského, Slovenskej národnej galérie. Pripomínajú si tak 50 výročie od úmrtia Miloša Alexandra Bazovského.
Martina Rötlingová, Simona Papšová SELFIE YOURSELF!
Paralelný svet sociálnych sietí je v dnešnom urýchlenom svete, silným pojítkom mladej generácie. Väčšina konverzácií a udalostí sa odohráva v „nereálnom“ on-line priestore a spoločnosť viac a viac zabúda žiť v autentickej realite skutočného sveta. Sociálne siete majú svoje výhody aj nevýhody. Spájajú ľudí a približujú nám celý svet do jedného zázračného zariadenia akým je neprestajne využívaný mobilný telefón. Nevieme si už bez neho ani predstaviť žiť. A práve preto je jednou z najväčších nástrah internetu strata vlastnej identity. Všetci sme to určite aspoň raz pocítili na vlastnej koži. Tú čarovnú možnosť, ktorú ponúkajú sociálne siete, byť tým kým chceme byť a riadiť to ako nás naši sledovatelia budú vnímať. Sociálne siete sa stávajú novým jazykom doby a lákajú nás do pascí a sveta klamu dokonalosti. Ale nik nás neučil chrániť sa voči nástrahám tohto paralelného sveta sociálnych sietí. Tieto aspekty sú dobre známe aj dvom mladým slovenským autorkám, Martine Rölingovej a Simone Papšovej, ktoré sa vo svojej tvorbe rozhodli venovať problematike postinternetového umenia a sociálnym sieťam vs. súčasná umelecká prax. Obe autorky sa venujú téme „ženského sveta“ v zmätočnej internetovej realite dnešnej doby. Porozumieť tejto téme sa snažia najmä cez seba samé, použitím vlastného tela, identity a ženských rituálov, ktoré zmáhajú takmer každú ženu. Samy sa dobrovoľne stávajú obeťami, nechávajú sa pohltiť svetom médií a experimentujú s vlastnou identitou a umelou krásou, ktorá v dnešnom svete potláča stav reálnych hodnôt. Obe si ako prostriedok svojich experimentov zvolili najznámejšiu „nástenkovú“ sociálnu sieť Instagram a nechávajú na seba vplývať každodenné nástrahy, ktoré ženu môžu vtiahnuť a zmiasť v tomto virtuálnom svete. Sú si však vedomé, že to, čo predtým ostávalo ukryté, je dnes jedným kliknutím verejné. Na všetky tieto aspekty reagujú so spoločným cieľom, poukázania na klamstvo vytvárania si vlastnej vylepšenej identity za pomoci internetových sietí. Každá však pracuje v inom médiu a zaoberá sa iným aspektom tejto problematiky. Práve táto rozličnosť ich spojila. Navzájom sa dopĺňajú a vytvárajú jedinečný súbor diel, predstavený na výstave Selfie Yourself!