Pozývame Vás na vernisáž nových výstav
Srdečne Vás pozývame na vernisáž dvoch nových výstav Filip Sabol a Michal Turkovič Proti všetkým a výstavy Krajina / Premeny Slovenska fotografov Borisa Németha Jána Viazaničku.
Vernisáž sa uskutoční v piatok 24. augusta 2018 17.00 v Galérii M.A. Bazovského v Trenčíne.
Hudobný hosť : Sue Von Hal
Filip Sabol (1989) a Michal Turkovič (1987) sú autori, ktorých ťažisko záujmu spočíva v témach súvisiacich s verejným priestorom. Po sérii výstav, kde zdrojom bol exteriér post-socialistickej ulice a finálnym výstupom bola inštalácia v galérii, nasleduje výstava, kde autori zvolili opačnú stratégiu. Pri tomto projekte sa autori vzdávajú svojho odstupu, pozície pozorovateľov diania v meste a vystupujú v pozícii slovenského občana, ktorý je zmätený a znepokojený, občana, ktorý vidí východisko v zjednotení ľudí v dav a v následnej demonštrácii či proteste. Gro výstavy sa v tomto prípade odohráva v interiéri. V interiéri galérie, kde divák cíti, že je len otázkou času, kedy expanduje von do verejného priestoru.
Prostredníctvom simulácie príprav demonštrácie autori reflektujú rozpoloženie týchto občanov. Maliarskou inštaláciou v Galérii M. A. Bazovského chcú vytvoriť atmosféru, v ktorej panuje neistota či napätie z toho, čo môže a čo bude nasledovať...
Kurátorka výstavy: Simona Bérešová, MA
KRAJINA
Aká si nám krásna ty zem moja…
Peter Dobroslav Bella Horal
Krajina je spomienka na miesta, kde sme niečo zažili, kam nás ženie túžba ísť a vidieť niečo nové. Len tak, lebo túžime po zmene, lebo sa to patrí, lebo je taká doba. Ale čo naša krajina DOMA?
KRAJINA je vo fotografiách Borisa Németha a Jána Viazaničku premenlivou hodnotou, ktorej dominuje stopa človeka.
Či už chceme alebo nie, musíme si priznať, že panenské pohľady na pravidelné stohy sena, vzdialené končiare hôr a známe siluety štítov sa už len tak ľahko nedajú vidieť neporušené, bez hmatateľných dôkazov činnosti človeka.
Aj keď sa krajina ako definícia a slovo stále delí na prírodnú a kultúrnu, fotografie z ich rôznych autorských projektov zachytávajú prienik týchto dvoch pojmov, ktorý sa nám zhmotňuje pred očami. Človek sa v prírodnej krajine udomácnil, sprivatizoval si lúky, vyrúbal lesy, nechal schátrať veľa plotov a nielen tie. Pomaly vytesňuje pôvodné pohľady, pôvodnú existenciu krajiny a nahrádza ju svojou predstavou o tom, ako by mu mala slúžiť.
Každý deň zanechávame stopy, ktoré si obaja fotografi všimli a s pre nich typickým neromantizujúcim pohľadom zachytili, aká sme podľa nich krajina, štát, prosto kus zeme z tej veľkej planéty. Obnažujú samotný pojem krajiny a zachytávajú ju v novom tisícročí. Sledujú, ako sa mení s pribúdajúcou populáciou, ktorá si privlastňuje životný priestor tých, čo sa nevedia brániť.
Staviame domy a továrne, pretíname krajinu diaľnicami a meníme ju naším vlastným obdivom. S hrdosťou sa vytrepeme na kopce, ideálne na tie, kde nás čaká dobrá káva a pohostenie a donekonečna si šliapeme nové chodníčky, až sa po nich skaly odplavia dole do doliny. A ak nemáme čas do krajiny ísť, tak si ju prinesieme k sebe – okolie pretvoríme na vysnívanú palmovú pláž a nevadí nám ani smetiak na kraji budovy.
Postačí vlastne iba ilúzia, že všetko je stále tak, ako má byť.
Ak v zmenách žijeme, nie sú pre nás badateľné.
Zmizli tie dlhé lány obilnín a nahradila ich žltosť repky. Ilúzie šťastných dedín vytlačili informačné tabule, ktoré nám radia, kde si môžeme dať lacno niečo do žalúdka. Cesty nás unášajú hore diaľnicami, ako vzdušnými mostmi a my ani nemáme čas zísť z nich dole. Zastaviť sa na ich okraji, dať si lepený chleba so šunkou a pozrieť sa kadiaľ a kam naozaj ideme.
Rozľahlosť krajiny a jej krása spočívajú v tom, akí ľudia v nej žijú. My ju prílišnou činnosťou aj nezáujmom pretvárame na vlastný obraz.
V projekte Premeny Slovenska nás obaja fotografi v tej krajine našli. KRAJINA nám ako pozdrav zo Slovenska ukazuje ako sa mení na obraz svojho človeka v nej.
Aká je teda naša KRAJINA?
Kurátorka: Mgr. art. Miriam Petráňová