Pripravujeme pre Vás výstavu - Jana Bednárová – Dôverné teritórium
Milí návštevníci, pripravujeme pre Vás novú výstavu Jana Bednárová – Dôverné teritórium.
otvorenie : v utorok 7. jún 2022 17.00
Diela výtvarnej umelkyne Jany Bednárovej portrétujú jedinečnú atmosféru pralesa v severovýchodnej časti Indie, kde autorka dlhodobo žije. Plenérové obrazy, ktoré maľuje priamo uprostred divokej prírody, vystaví v trenčianskej Galérii M. A. Bazovského po prvý krát.
Bednárová sa viac ako dekádu venuje pozorovaniu a zaznamenávaniu divokej indickej prírody, ale aj domorodej kultúry. Namaľovať obraz pre ňu častokrát znamená vydať sa hlboko do pralesa, podniknúť náročnú trasu so sprievodcom a prenocovať v stane alebo bambusových príbytkoch. Bednárová počas svojich expedícií objavuje skryté prírodné scenérie, ktoré zaznamenáva priamo na mieste a častokrát v nehostinných podmienkach.
„Názov výstavy Dôverné teritórium vychádza z autorkiných osobných pozorovaní a postrehov, ktoré nadobudla počas jej početných výprav do hlbokej nedotknutej džungle v rôznych oblastiach severnej Indie,“ hovorí kurátorka výstavy Martina Ivičič. V apríli tohto roku autorka uskutočnila plenérovú výpravu do národného parku Karizanga, ktorý je unikátny bohatou vegetáciou a rozmanitou faunou.
„Nie je neobvyklé prísť v Karizange do bezprostredného styku s nosorožcom, slonmi, vodnými byvolmi či bengálskym tigrom,“ opisuje atmosféru národného parku Jana Bednárová.
O pralese môžeme uvažovať ako o vyváženom ekosystéme, kde všetky živé tvory vzájomne rešpektujú svoje teritórium a vytvárajú kompaktný celok. Naproti tomu človek si svoje teritóriá rozširuje bez ohľadu a rešpektu voči ostatným živým tvorom, ktorým ukrajuje z ich prirodzeného prostredia. Sme predátori a dobyvatelia krajiny a prekračujeme hranice území iných druhov i toho vlastného. Aké však na to máme právo? Naše vyznačovanie teritória presahuje naše potreby a vylučuje z neho koexistenciu s inými živými bytosťami.
Bednárovej portréty divočiny nám pripomínajú, že sme zabudli vnímať seba samých ako súčasť jedného celku.
Kurátorka: Martina Ivičič