Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Mikuláš Galanda: Nad kolískou

Mikuláš Galanda: Nad kolískou

Mikuláš Galanda: Nad kolískou

1928, 25x30 cm, gvaš, tempera na papieri
nadobudnuté 18.9.1974

Mikuláša Galandu netreba predstavovať. Je jedným z najvýznamnejších zakladateľov slovenského moderného výtvarného umenia. Maliar, autor ilustrácií, voľnej a úžitkovej grafiky, množstva kresieb a vzácny pedagóg. Napriek tomu, že sa jeho dielo vyvíjalo v pomerne krátkom čase, zanechalo neopakovateľný odkaz, ktorý dodnes zasahuje umelcov a jeho diela patria k najhodnotnejším v slovenskom umení. Mikuláš Galanda sa narodil 4.mája 1895 v Turčianskych Tepliciach. V roku 1911 ochorel na hnisavú angínu, v dôsledku sepsy mu amputovali časť jednej nohy, čo zanechalo stopy v jeho živote.
V roku 1914 začal študovať na VŠVU v Budapešti. Po dvoch rokoch sa vracia domov a pracuje ako úradník. Podieľa sa na vydávaní ilustrovaného časopisu Hárman /Traja/, ktorý ilustruje pod značkou NIK. V roku 1922 pokračuje v štúdiu na Umeleckopriemyselnej škole v Prahe (knižná grafika). Tu stretáva Ľudovíta Fullu, ktorý sa stáva jeho priateľom až do smrti. V rokoch 1923 – 27 jeho štúdium pokračuje na AVU v Prahe. Počas pražských štúdií spolupracuje ako grafik s časopisom Mladé Slovensko, v roku 1924 s časopisom DAV, kde uverejňuje grafiky pod pseudonymom La Ganda. No o rok neskôr už uverejňuje a vystavuje pod svojim menom.
V Prahe stretáva aj svoju budúcu manželku Máriu Boudovú.
Na podnet svojho priateľa Ľ. Fullu sa v roku 1929 sťahuje do Bratislavy. Pôsobí ako pedagóg na Škole umeleckých remesiel, stáva sa členom a neskôr podpredsedom Umeleckej besedy Slovenska. V roku 1930 odchádza aj na študijnú cestu do Paríža. Do roku 1932 má spoločný ateliér s Ľudovítom Fullom, kde vzniká ich známy manifest slovenského avangardného umenia „ Súkromné listy “.
Jeho pedagogické pôsobenie, spoločenské angažovanie a jeho zdravotný stav mu nedovoľujú venovať sa tvorbe tak veľa akoby si želal. I napriek tomu vytvára množstvo skvelých diel, vystavuje v Čechách aj na Slovensku; zúčastnil sa XX. Bienale v Benátkach, na Svetovej výstave v Paríži získava striebornú medailu, vystavuje v Moskve, New Yorku... Vznikajú jeho prvé monografie.
Dňa 5.júna 1938 však náhle zomiera na zauzlenie čriev a zápal pľúc v Bratislave. Pochovaný je na Národnom cintoríne v Martine.
Mikuláš Galanda patrí k vrcholným tvorcom slovenskej moderny. Vytvoril stovky ilustrácií, grafík, kresieb, ale asi len 160 olejomalieb. Za svoj krátky život si osvojil charakteristický rukopis. Neustále hľadal, získaval istotu. Po obsahovej a formálnej stránke hľadal inšpiráciu v súčasnosti. Netajil sa obdivom k P.Picassovi, J.Grisovi, francúzskej maľbe, melanchólií E.Muncha. Blízke mu boli snaženia českých skupín Osma, Tvordošijných, poetika Devětsilu, poučil ho neoklasicizmus, neokubizmus, konštruktivizmus, tvarová abstrakcia...
Ako sám povedal, až v Bratislave sa začala jeho samostatná cesta. Bol považovaný za antitradicionalistu - nehľadal oporu v minulosti, nepodliehal tendenciám, vytváral nové formálne princípy tvorby. Jeho dielo je mnohopohľadové. Bol majstrom kresby, maľby, grafických listov, bibliofílií.
Jeho tvorba spája v sebe tradičný námet s moderným prejavov. Je založená na čistote a presnosti línie, hutnosti tvaru, rovnováhe a presnej kompozícií. Základom jeho prác je kresba.
Jeho hlavnou témou je figurálna kompozícia. K tradičným námetom patria výjavy zo života. V jeho dielach ožívajú slovenské motívy, zbojníci, pastieri, dedinské ženy, akty, madony, milenci, matky s dieťaťom či len ženy s kvetom. Známe sú jeho ružové madony, akty z rúžového obdobia (1932-1933), či diela z obdobia zbojníckych motívov. V posledných rokoch sa v tvorbe objavuje aj sociálno-kritická téma.
Z najznámejších diel spomeňme: „Matka“ /Ružová Madona/ 1933; „Zbojníci“ / Smutní zbojníci / 1932; „Gajdoš“ 1936-37; „V krčme“ 1927.
Niektoré diela nájdeme vo viacerých technikách a niektoré nedokončené. Jeho život i tvorba boli zastavené moc zavčasu a nestihol nám vypovedať všetko. Ale i tak jeho usilovnosť, tvorivé nadšenie, podnietili umenie mnohých autorov i založenie Skupiny Mikuláša Galandu „Galandovcov“ (1957 – 2007 ), ktorí sa formovali práve na dielach M.Galandu, Ľ.Fullu či ďalších modernistov.
...slovenská maľba má byť duchom slovenská. Namaľovať slovenský folklór ešte nie je slovenským obrazom. Slovenské ovzdušie je melancholické, spevné, trochu hranaté, a toto pretvoriť do výtvarnej mluvy je úlohou slovenského umelca.“ M.Galanda

Dielo „ Nad kolískou“, ktoré Vám chceme predstaviť, bolo zachytené najskôr v kresbe a následne v olejomaľbe. V roku 1928 Mikuláš Galanda namaľoval na kartóne gvašom a temperou malý obraz „Nad kolískou“, ktorý je v zbierke Galérie M.A.Bazovského v Trenčíne od roku 1974 ako jediná maľba tohto autora. Okrem nej vlastní galéria neoceniteľnú kolekciu kresieb a náčrtov. Maľba pochádza z predbratislavského obdobia, v ktorom dominovala kresba a farba sa len formovala v malých gvašoch a temperách. Témou maľby je slovenská vidiecka žena sediaca pri kolíske s dieťaťom. Silným prvkom je svetlo v obraze. Jeho zdroj, lampa na stole, osvetľuje tvár a telo ženy, dieťaťa i časť miestnosti. Dodáva dramatickejší tón, kontrast s tieňom. Svetlé odtiene hnedých farieb zároveň obraz zjemňujú. Poloha ženy - jej šatka, rameno, položená ruka a svetlo - vytvára kruhovú kompozíciu. Obraz je čistý. Kresba je pevná, ťahy štetca sú dynamické. Tvar je robustný, plný. Z diela vyžaruje pokoj, harmónia, začiatok nového života, novej cesty. Svetlo dodáva nádej a zmazáva z  výrazu tváre ženy únavu, starosti. Kolíska je symbolom nového života a nádeje. Aj keď ženine mocné, zrobené ruky hovoria o neľahkom živote. O čom žena premýšľa? Čo cítite z obrazu vy?

Podobné diela:
„ Pri kolíske“ 1927 – 1928. pero, tuš, papier / súkromný majetok/
„ Pri kolíske“ 1929. olej, plátno / NG/
„ Slovenská rodina“ 1929. Pero, tuš / SNG /

Použitá literatúra:
Kostrová Z.: Mikuláš Galanda. Vydavateľstvo Pallas, Piešťany 2001
Kostrová Z. a kol.: Mikuláš Galanda. SNG, Bratislava 1995
http://www.nedbalka.sk/stala-expozicia/zoznam-autorov/mikulas-galanda
http://portal.galanda.sk/?id_menu=10841