Vlakom do Galérie M.A. Bazovského
Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne sa už po druhýkrát zapája do projektu Železničnej spoločnosti Slovensko s názvom „Vlakom do múzeí a galérií“. Tento projekt je zameraný na sprostredkovanie cesty za spoznávaním histórie, kultúry alebo umenia pre žiakov základných škôl a žiakov 1. až 4. ročníka osemročných gymnázií. Ponuka platí v termíne od 23. septembra do 28. októbra 2014. V rámci nej Železničná spoločnosť Slovensko ponúka zvýhodnenú cestu vlakom spojenú s návštevou múzeí a galérií. Táto ponuka platí v expresných vlakoch, rýchlikoch, RegionalExpresoch, zrýchlených vlakoch a osobných vlakoch v 2. vozňovej triede. Minimálny počet detí v skupine je desať a sprevádzať ich musí jedna dospelá osoba. Cena za prepravu vlakom je 0,30 Eur za každých začatých 50 km pre každé dieťa. Platnosť spiatočného dokladu je jeden deň, t.j. zvýhodnenú prepravu vlakom môžete využiť iba v deň návštevy múzea alebo galérie na základe potvrdeného formulára. Ponuku Železničnej spoločnosti Slovensko možno využiť len v utorok, stredu, a v sobotu.
Ako postupovať?
- Škola kontaktuje múzeum/galériu zo zverjného zoznamu, ktorý sa nachádza na www.slovakrail.sk alebo www.culture.gov.sk a dohodne si termín návštevy
- Po potvrdení termínu návštevy múzea/galérie vyplní formulár
- Komplete vyplnený formulár vo formáte (doc., rtf) zašle na e-mailovú adresu: muzeum@slovakrail.sk
- Železničná spoločnosť Slovensko schváli a potvrdí prepravu a zašle škole potvrdený formulár o schválení prepravy
- Potvrdeným formulárom o schválení prepravy sa škola preukáže pri nákupe cestovných dokladov
- Pri návšteve múzea/galérie je škola povinná nechať si formulár potvrdiť pečiatkou, podpisom navštíveného múzea/galérie
Ponuka Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne
MILOŠ ALEXANDER BAZOVSKÝ – stála expozícia
Súbor diel jedného z najvýznamnejších slovenských umelcov obsahuje výber známych i málo vystavovaných autorových prác - olejomaľby, gvaše, tempery a kresby. Expozícia pozostáva z diel, ktoré chronologicky dokumentujú základné vývojové obdobia v autorovej tvorbe a približujú charakteristické znaky, kolorit a techniky Bazovského výnimočného umeleckého prejavu. Kolekciu dopĺňa fotodokumentácia z umelcovho súkromného života a informačné texty o dôležitých medzníkoch v jeho živote a tvorbe.
VÝTVARNÉ UMENIE V TRENČÍNE – stála expozícia
Výstava prostredníctvom známych osobností (L. Medňanský, Š. Straka, I. Slavinská, T. Mousson, J Šandora, J. Holoubek, H. Gross a ďalší) približuje v nevšedných portrétnych figurálnych, krajinárskych a žánrových kompozíciach a zátišiach, mnohé dnes už zabudnuté a neexistujúce podoby a zákutia mesta i blízkeho okolia. Expozičný celok tvoria diela výtvarníkov staršej generačnej vrstvy výtvarníkov trenčianskeho regiónu.
SLOVENSKÉ SOCHÁRSTVO 20. STOROČIA - stála expozícia
Za viac ako štyri desaťročia odborne profilovanej činnosti Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne sa podarilo zozbierať vývojovo významné sochárske diela takmer všetkých – teraz už historicky petrifikovaných výtvarných generácií, predovšetkým 20. storočia.
VÝSTAVA
Katarína Vavrová – Vyznanie môjmu otcovi
12. 09. – 19. 10. 2014
Katarína Vavrová, významná a výrazná predstaviteľka generácie vstupujúcej na slovenskú výtvarnú scénu začiatkom deväťdesiatych rokov 20. storočia, sa v Galérii Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne predstaví svojou maľbou a grafikou. Hlavnými aktérmi väčšiny maliarskych príbehov Kataríny Vavrovej sú ženy. Krehké, zranené i zraniteľné. Snívajúce svoj sen o tajomstvách života. Bezbranne schúlené do ulity mlčania i smelo sa týčiace ako gotické katedrály, priťahujúce pohľady nás všetkých. ascinuje nás až renesančná krása, týchto melancholických, smutno-vrúcnych solitérnych ženských postáv, záhadných, príťažlivých madon 21.
storočia, introvertne zahĺbených do svojich snov a predstáv, ukrytých za hradbami intenzívnych pocitov.
Petra Némethová – čiara v nekonečne
12. 09. – 19. 10. 2014
Petra Némethová, pedagogicky pôsobí na Strednej umeleckej škole v Trenčíne, sa venuje kresbe, serigrafii a kombinovaným technikám, vytvoreným zaujímavým spojením kresby a koláže. Prvotným impulzom a inšpiráciou je fotografia – jej detail či fragment, ktorý musí mať svoj jedinečný výraz, aby ho potom kresliarsky rozvíjala. V epicentre jej záujmu je človek – zachytený v celku, v detailoch či fragmentoch, naliehavo vypovedajúci o svojich snoch, túžbach i bolestiach. Bravúrnou a istou linkou ľahko, len v náznaku, splieta pavučiny svojich vnútorných pocitov, aby nám priblížila široké spektrum reflexií o ľudskej existencii. Jej pocity, to sú vlastne šepoty a výkriky, zhmotňujúce nám silu osudu, znamení i tajuplných esencií
života.
Upozornenie: V týždni od 20. 10. do 24. 10. 2014 prebieha inštalácia nových
výstav. Návštevníkom budú k dispozícii len stále expozície !
Anton Štubňa – Fotografické metafory
24. 10. – 30. 11. 2014
Autorskou výstavou ďalšieho, už nežijúceho trenčianskeho fotografa Antona Štubňu, si chce Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne pripomenúť okrúhle životné jubileum umelca (80. výročie narodenia), ktorý svojou tvorbou významne ovplyvnil vývoj slovenskej fotografie 60 a 70. rokov. Ako jediný z významnej skupiny trenčianskych výtvarníkov je uvedený aj v reprezentatívnej publikácii Roky šesťdesiate, ktorú vydala Slovenská národná galéria v roku 1995, ešte za života umelca. Jeho diela, ktoré boli viackrát ocenené nielen na Slovensku ale najmä v zahraničí, sú zastúpené v zbierkach Slovenskej národnej galérie v Bratislave, Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne, v zbierkach Moravskej galérie v Brne, v zbierkach Trenčianskej fotografickej skupiny Méta pri Trenčianskom osvetovom stredisku v Trenčíne a v súkromných zbierkach.
Gudrun Bartenberger Geyer – Výber z textilnej tvorby
24. 10. – 30. 11. 2014
Rakúska výtvarníčka Gudrun Bartenberger Geyer sa v Galériii Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne predstavila na kolektívnej výstave III. Trienále textilu - Bez hraníc 2012-2013. a svoje dielo Ovčia svadba si zo Slovenska odniesla Cenu Galérie Miloša Alexandra Bazovského. Súčasťou ocenenia bola i možnosť prezentovať sa na pôde trenčianskej galérie. Gudrun Bartenberger Geyer navrhuje a tvorí vlnené, textilné diela z prírodných a recyklovateľných materiálov. Spracúva kúsky plsti, z ktorých vznikajú originálne šatky, obojky, šaty, bundy, šperky, či dekoračné interiérové doplnky. Pri experimentovaní s rôznymi materiálmi a textilnými technikami sa rodia zaujímavé diela, ktoré oslovujú divákov svojou invenčnosťou a kreatívnym spracovaním.
TVORIVÉ PODUJATIA PRE SKUPINY
Lektorský sprievod: Odborné lektorské sprievody pre deti materských a základných škôl, študentov stredných škôl a skupiny návštevníkov k stálym expozíciám a k aktuálnym výstavám galérie.
Tvorivé dielne: Stretnutie pozostáva z prehliadky výstavy, spoločnej interpretácie vystavených diel, hľadaní odpovedí v nich a tvorivej dielne.
Hry v galérii: Spoznávame umenie cez hru, hru na detektíva. Rôzne kreatívne úlohy, hry s umeleckým dielom, výstavou a galériou pre deti materských a prvého stupňa základných škôl.
Prednášky: Odborné prednášky z dejín slovenského výtvarného umenia 20. storočia pre deti a pre študentov stredných škôl ako doplnenie vyučovania estetiky, dejín umenia a výtvarnej výchovy.
Na tvorivé podujatia je potrebné prihlásiť sa vopred na tel.č.: 032/7436858, alebo e-mail: monika.drocarova@gmab.sk, kontaktná osoba: Mgr. Monika Drocárová, galerijný pedagóg.
Tvorivé dielne sú spoplatnené vstupným 1 Eur na žiaka. Platiť možno aj kultúrnymi poukazmi.