Dominik Monček
Termín: od 29.7.2016, 17:00 do 4.9.2016, 17:00 denne okrem pondelka
Názov výstavy: Dominik Monček
Miesto konania: Trenčín, Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne
Kurátor: PaedDr. Elena Porubänová
Vernisáž: 29.7. 2016, 17:00 hod.
Termín trvania výstavy: 29.7.2016, 17:00 hod. – 4.9.2016, 17:00 hod.
Dominik Monček je sochár strednej generácie pôsobiaci v trenčianskom regióne.
Vážne osobné životné a zdravotné úskalia v jeho najdynamickejšom tvorivom období pred niekoľkými rokmi, na dlhý čas prerušili jeho aktívne pôsobenie na sochárskej scéne, a tak mnohé z diel, ktoré vznikli až v posledných rokoch ( už po prekonaní zdravotných ťažkostí ), sú verejnosti celkom neznáme.
Aj pre ozrejmené okolnosti sa Dominik Monček vo svojich 46 rokoch predstavuje len svojou prvou samostatnou výstavou s príznačným názvom „CESTY“.
V jeho tvorbe rezonuje predovšetkým kresťanská ikonografia a tematika, ktorej sa venuje celoživotne, presvedčivo, úprimne a vážne, už od čias svojich štúdií na oddelení monumentálneho sochárstva u prof. Jankoviča na VŠVU v Bratislave. Pracuje najčastejšie s kovom, čo reflektuje aj jeho predchádzajúce kováčske stredoškolské školenie na SUPŠ v Kremnici. Pri tvorbe často využíva aj odpadové kovové segmenty, ktoré spája krútením, zváraním, kombinuje matné a vysoko lesklé plochy.
Jeho prácu reprezentujú aj veľkoformátové, dynamickými líniami vytvorené kresby. Podobne ako v sochách i v kresbách zaznievajú figurálne témy, kde v expresívnych, často až exaltovaných výrazoch a gestách zaznamenáva utrpenie, rozjímanie, pokoru a napokon zmierenie človeka. Jeho odkazy k sakrálnemu umeniu sú pretransponované cez výsostne osobné a intímne, ľudsky hlboké a úprimné poznanie utrpenia a bolesti.
Svoj originálny sochársky rukopis zanechal aj vo viacerých interiérových a exteriérových realizáciách sakrálnych stavieb.
Dominik Monček do svojich diel koncentruje dávno známe kresťanské pravdy a večné témy, na ktoré dnes ľudstvo zabúda. Do svojich sôch taví i modeluje kresťanskú pamäť i históriu ľudstva cez večné symboly, vlastné zamyslenia a úvahy. Jeho tvorba dýcha transcendentálnym nábojom, z utrpenia získava silu , ďalšiu vôľu tvoriť a žiť, napĺňať nové ciele i malé ľudské túžby.
Autorská koncepcia: Ela Porubänová