Michal Jakabčic/Viera Žilinčanová - Ostrovy imaginácie
Termín: od 18.2.2011, 17:00 do 3.4.2011, 17:00 denne okrem pondelka
Výstava predstaví maliarske dielo Viery Žilinčanovej a Michala Jakabčica, ktorí za života tvorili umeleckú a manželskú dvojicu. Na výstave, ktorá je prvou samostatnou prehliadkou celoživotnej tvorby týchto umelcov na Slovensku, sú zastúpené diela z majetku ôsmych slovenských galérií a troch súkromných zberateľov. Obaja maliari, ktorých okrem spoločného života a štúdia na Vysokej škole výtvarných umení u prof. Jána Mudrocha spájal príbuzný výtvarný názor, patria ku kľúčovým postavám slovenského výtvarného umenia. Ich dielo bolo prezentované na mnohých prestížnych výstavách doma i v zahraničí a ocenené niekoľkými medzinárodnými cenami.
Michal Jakabčic (1930 – 2001), rodák z rázovitého Klenovca, maľuje pomocou náročných technologických postupov, s vysokým profesionálnym majstrovstvom nehybný, zvláštny svet, ktorý na pohľad ustrnul. Výstava predstavuje jeho obrazy najmä z vrcholného obdobia tvorby, keď centrom umelcovho záujmu sa stal svet jeho vnútorných zjavení, svet autentickej umeleckej reflexie skutočnosti presiaknutej fantáziou a poetickou imagináciou. V obrazoch plných spirituality sa spája, snúbi svet dospelosti so zázračným svetom detstva. Maliar nás nimi oslovuje, vyzýva k dialógu, a zároveň vzbudzuje pocity úžasu, s akými zvykneme stáť pred ikonami, či gotickými tabuľovými maľbami. Aj preto sa obrazy Michala Jakabčica stretli s veľkou odozvou na výstavách v Sao Paolo, Cagnes sur Mere, Sofii, Helsinkách, Paríži, Tokyu, Washingtone i na Slovensku.
Viera Žilinčanová (1932 – 2008) sa narodila v Nových Zámkoch, no celý život prežila v Bratislave. Vo svojom diele rozvíjala tradíciu poetizmu a nadrealizmu. Hmota, priestor a čas, to sú veličiny, z ktorých vyrástla jej poetická imaginácia, súbor snov a fantastických predstáv, kde o napätie, zázrak, romantickú atmosféru i dráždivý úsmev nie je núdza. Aj to je dôvod, prečo nedokážeme byť k týmto obrazom ľahostajní, stojíme pred nimi očarení z pocitu krásy a tajomna, ktoré nás zahaľuje imaginárnym závojom ticha. Vďaka tomu dokážeme azda lepšie pochopiť pravdu, ktorá je v autorkiných obrazoch skrytá. Pravdu o nás, o našom bytí, o tom, čo ho spoluutvára. Napríklad prelínanie sna a skutočnosti. To všetko naplno prúdi z jej obrazov v obojstrannej symbióze maliarstva a hudby. Obrazy oboch umelcov vyjadrujú maliarsky zhmotnený výraz psychického stavu a zároveň stelesňujú nové ikonické symboly skutočnosti. Možno ich považovať za miesto, kde sa skutočné prelína s nadreálnym, predstava so skutočnosťou, poznané s neznámym, ríša tvarov so zakódovaným systémom myšlienok, ktoré treba odhaliť.