Zbierka Bohumila Hanzela 1990-2012
Termín: od 7.12.2012, 17:00 do 3.3.2013, 17:00 denne okrem pondelka
Pod skromným názvom Zbierka Bohumila Hanzela 1990 – 2012 sa ukrýva vyše dvadsaťročná systematická súkromná zberateľská aktivita jedného z najznámejších zberateľov slovenského výtvarného umenia 20. storočia. Po premiére v Galérii mesta Bratislavy začiatkom roka 2012 (31. 1. – 8. 4. 2012) je výstava reinštalovaná v Galérii Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne. Zberateľstvo sympaticky a priliehavo charakterizoval pri premiére tejto výstavy v Galérii mesta Bratislavy jej riaditeľ Ivan Jančár - „zberateľstvo je vášeň, ktorá nedá spávať, v ktorej pri získavaní nového a presne do zbierky zapadajúceho diela stúpa adrenalín a zberateľ je ochotný obetovať aj posledné úspory a predsa je to vášeň z najkrajších a najpodmanivejších“.
Od roku 1990, kedy Bohumil Hanzel začína prvými akvizíciami vytvárať svoju zbierku, aby ju postupne cizeloval a stanovil jej profil, sa do súčasnosti vytvoril kolekciu vyše 400 obrazov, sôch, grafík a kresieb, ktorá svojimi najhodnotnejšími dielami môže konkurovať zbierkam viacerých slovenských galérií.
Je orientovaná na maliarsku modernu Slovenska (J. Alexy, M. A. Bazovský, M. Benka, M. Galanda, Ľ. Fulla, J. Hála, V. Hložník, G. Mallý, Z. Paugyay, J. Mudroch, Ľ. Križan a ďalší), na veľmi kvalitne zastúpenú Skupinu Mikuláša Galandu (V. Kompánek, R. Krivoš, M. Laluha A. Barčík, A. Čutek, M. Paštéka, A. Rudavský, P. Tóth, I. Štubňa) a na slovenské výtvarné umenie 2. polovice 20. storočia (D. Castiglione, R. Fila, M. Jakabčic, V. Žilinčanová, V. Kraicová, A. Sigetová, J. Bártfay, T. Bártfay, J. Kostka, J. Hovorka. M. Rudavská ...).
Trenčianska výstava v porovnaní s bratislavskou je rozšírená o tvorbu trenčianskych výtvarníkov (R. Moško, S. Abel, M. Sučanský, L. Moško, E. Mišáková-Abelová, J. Oravec, I. Minárik, I. Mosný, J. Vydrnák). Tento súbor síce nie je počtom rozsiahly, ale tvorí kompaktnú časť zbierky B. Hanzela a obsahuje vývojovo závažné diela jednotlivých autorov, formujúcich trenčiansku výtvarnú scénu.
A tak návštevník Galérie M. A. Bazovského má jedinečnú príležitosť spoznávať sugestívne cesty a príbehy slovenského výtvarného umenia 20. storočia prostredníctvom najvýznamnejších a najosobitejších slovenských výtvarných umelcov, formulujúcich svoj výtvarný program originálne a neopakovateľne.Súčasťou výstavného projektu je reprezentatívna publikácia s cca 400 reprodukovanými dielami a s precíznymi charakteristikami jednotlivých zberateľských okruhov a umelcov, z pera renomovaných kunsthistorikov – Jána Abelovského a Kataríny Bajcurovej.