Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Jaroslava Šicková-Fabrici / Ján Šicko: Sochy medzi nebom a zemou

Jaroslava Šicková-Fabrici / Ján Šicko: Sochy medzi nebom a zemou

Termín: od 8.4.2011, 17:00 do 15.5.2011, 17:00 denne okrem pondelka

Tvorba akademických  sochárov  Jaroslavy Šickovej-Fabrici spolu s manželom Jánom Šickom nie je  verejnosti nášho kraja neznáma. Obaja sa   opakovane a pravidelne zúčastňujú kolektívnych výstav nielen komornej sochárskej tvorby v Galérii Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne, ale aj  spoločných výstav umelcov – rodákov pod názvom Návraty v Galérii Petra Matejku v Novom Meste nad Váhom. Spoločnou reprezentatívnou výstavou oboch autorov galéria pripomína doterajšie aktivity umelcov v regióne a zároveň chce rozšíriť pohľad na ich aktuálnu sochársku  tvorbu, ktorou prinášajú osobitý pohľad nielen do komorného, ale predovšetkým monumentálneho sochárstva na Slovensku.
Akademický sochár Ján Šicko je rodákom z Nového Mesta nad Váhom, kde sa narodil  8. 2. 1948. V rokoch  1963 - 1967  študoval na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave u profesora Ľ. Korkoša. V rokoch   1969 - 1975 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na oddelení figurálneho sochárstva u profesorov Jozefa Kostku a Jána Kulicha. V 70. a 80. rokoch  pedagogicky pôsobil na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave.
Venuje sa  komornej i monumentálnej sochárskej tvorbe predovšetkým z kameňa, ale aj dreva, pálenej hliny a kovu. V jeho dielach, v ktorých hladký kompaktný tvar  narúša vrásnením a štrukturovaním materiálu, sa často nachádzajú reminiscencie  na  rodné Považie – jeho  krajinu, spomienky na detstvo a mladosť. Svoje pocity uzatvára do kompaktných, uzatvorených blokov na pomedzí abstraktného a konkrétneho, z ktorých zaznieva symbióza racionálneho a emotívneho tvorivého zámeru umelca. Pre jeho monumentálne sochárske objekty je charakteristická s prírodným prostredím zosúladená a harmonizujúca tvarovo jednoduchá skladba, ktorej význam zdôrazňuje  symbolika námetu.

Ján Šicko - dielo

Akademická sochárka Jaroslava Šicková - Fabrici  sa narodila  22. 10. 1950 v Bratislave. V rokoch   1969 - 1975  študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, na oddelení figurálneho sochárstva u profesorov  Jozefa Kostku a Jána Kulicha. Od 80. rokov pracuje a pedagogicky  pôsobí aj ako arteterapeutka. Za svoj významný prínos v tejto oblasti získala v roku 2009 na Karlovej Univerzite v Prahe titul profesora.
Jej často farebne kolorovaná a glazovaná portrétna a figurálna tvorba v keramike, v súčasnosti osciluje medzi kameňom ( zväčša  mramorom) a pálenou hlinou na pomedzí  figurálneho a nefiguratívneho sochárskeho prejavu. Vo svojej tvorbe sa zameriava na kontinuitu komorného i monumentálneho sochárskeho diela vo sfére myšlienkovej i tvarovej. Jej diela charakterizuje symbolická viacvýznamovosť obohatená o výrazný poetický náboj. Prostredníctvom   používaných  symbolov – brány, schody, špirály akoby  hľadala cestu k tajomstvám ľudského vedomia a podvedomia. V kontrastoch - čierneho a bieleho, dňa a noci zaznamenáva relativitu a paradoxy ľudského jestvovania. V jej citlivých sugestívnych  umeleckých asociáciách nachádzame pokoru ku všetkému živému, čo vzišlo z prírody a bolo poskytnuté človeku.

Jaroslava Šicková-Fabrici - dielo

Obaja umelci žijú a tvoria v Bratislave. Pravidelne sa spolu zúčastňujú na mnohých sochárskych a keramických sympóziách nielen na Slovensku, ale predovšetkým v zahraničí (... Japonsko, Taliansko, Austrália, Južná Kórea, Portugalsko...).
Výstava predstaví nielen ich rozsiahlu komornú sochársku tvorbu, ale aj najnovšie inštalácie a veľkoplošné fotografie monumentálnych diel vytvorené počas ich sympoziálnych aktivít. Umelecká tvorba a život manželov Šickovcov sú akousi oázou vzácneho pokoja a útočiska, v tomto rýchlom svete,  plnom násilia a neustálych zmien. Medzi ich dielami nachádzame pocit bezpečia a otvorenej náruče. Oboch umelcov pri práci vedie  kresťanská viera, čo im dáva silu  a presvedčenie venovať sa aj sakrálnym témam.

Miesto konania

Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Zabezpečuje

PaedDr. Ela Porubänová

Organizátor

Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Fotogaléria

32 fotografií