Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Krehké stretnutia/Křehká setkání

Krehké stretnutia/Křehká setkání

Termín: od 22.10.2010, 17:00 do 28.11.2010, 17:00 denne okrem pondelka

Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne v spolupráci s Krajskou galériou výtvarného umenia v Zlíne a ďalšími inštitúciami pripravila spoločnú výstavu sklárskych škôl z oboch strán štátnej hranice. Českú republiku bude reprezentovať Stredná umeleckopriemyselná škola sklárska vo Valašskom Meziříčí a Slovensko zastupuje Stredná odborná škola sklárska Lednické Rovne. Na výstave sa budú prezentovať práce študentov oboch škôl. Súčasne sa svojou autorskou kolekciou predstavia aj absolventi oboch škôl Mgrart Patrik Illo a MgA. Josef Divín. Po trenčianskej premiére sa výstava presunie v čase od 7. 12. 2010 do 30. 1. 2001 do expozície Zlínskeho zámku Krajskej galérie výtvarných umení v Zlíne).
Výstavný projekt Krehké stretnutia/Křehká setkání, ktorý je spoločným projektom viacerých inštitúcií vznikal takmer dva roky. Jeho iniciátorom bola spoločnosť Euroregión Bílé-Biele Karpaty, ktorej cieľom je udržiavať intenzívne kontakty medziregionálneho, ba medzinárodného charakteru. Vo svojej náplni má i propagáciu sklárskych tradícií, ktoré sú v oboch regiónoch (trenčianskom i zlínskom) veľmi silné. Z tohto poznania napokon vznikol projekt, ktorý prezentuje tvorbu dvoch sklárskych, vzájomne dlhoročne spolupracujúcich škôl v trenčianskom a zlínskom kraji – Strednej odbornej školy sklárskej v Lednických Rovniach a Strednej umeleckopriemyselnej školy sklárskej vo Valašskom Meziříčí, ktoré pôsobia v spomínaných regiónoch. Nadregionálny projekt na pôde oboch galerijných inštitúcií umožní obom sklárskym školám predstaviť slovenskej i českej verejnosti umeleckú tvorbu študentov, reagujúcich na najaktuálnejšie témy súčasnosti, pri uplatnení nových a moderných metód výučby. Prioritnou témou sa stala voľná interpretácia a spracovanie biomorfných a prírodných tém v kontexte ochrany a udržateľnosti krajiny a života okolo nás. V tomto tvorivom a inšpiratívnom umeleckom procese významnú úlohu zohrali nepochybne i autority pedagógov oboch škôl, pod vedením ktorých diela vznikali. Spoločná výstavná prezentácia je tak zaujímavou názorovou, myšlienkovou a tvorivou konfrontáciou nielen škôl, ale i oboch galérií, čo prispeje k ich vzájomnému obohateniu, poznaniu a ešte užšej spolupráci v budúcnosti. Súčasťou výstavného projektu budú i dve autorské kolekcie bývalých absolventov, dnes profesionálnych sklárskych umelcov Mgr.art Patrika Illa a MgA. Josefa Divína.

Patrik IlloPatrik Illo ( 1973 ) stredoškolské štúdiá absolvoval na Strednej odbornej škole sklárskej v Lednických Rovniach. V rokoch 1992 – 1998 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na Oddelení sklárskeho výtvarníctva u doc. J. Gavulu a v Intermediálnom ateliéri na katedre maľby u doc. J. Čarného. V rokoch 1998- 2000 krátko pedagogicky pôsobil na Strednej odbornej škole sklárskej v Lednických Rovniach. . Neskôr začal tvoriť ako sklársky dizajnér. V súčasnosti pedagogicky pôsobí na VŠVU v Bratislave na Oddelení sklárskeho výtvarníctva. Pre jeho tvorbu je charakteristické narúšanie a preskupovanie hraníc dizajnu a voľného umenia. Využíva pri tom nielen sklo, ale aj iné materiály , ktoré manipuluje do nových viacvýznamových rovín a parafráz vo voľnej tvorbe, inštaláciách či experimentálnom dizajne. Za svoju dizajnérsky nápaditú tvorbu získal viaceré domáce i zahraničné ocenenia. Cenu Design Plus v roku 2006 za súpravu misiek Sunny Day a cenu Form v roku 2008 za súpravu karáf na Víno Vinosaurus v Nemecku.
 
Josef DivínJosef Divín (1982) študoval na Strednej umeleckopriemyselnej škole sklárskej vo Valašskom Meziříčí ( 1998 – 2002 ). V štúdiách pokračoval na Vysokej škole umeleckopriemyselnej v Prahe, na Oddelení skla u prof. Vladimíra Kopeckého (2002 – 2008). Po jej ukončení sa vrátil do svojho rodiska, kde začal pedagogicky pôsobiť na Strednej umeleckopriemyselnej škole sklárskej vo Valašskom Meziříčí. Popri voľnej sklárskej tvorbe sa venuje aj maľbe. Pre jeho sklárske diela sú charakteristické nádoby z fúkaného a brúseného skla, sklenené nádoby kombinované s hliníkom i závesné obrazy komponované z tabuľového skla. Používa monochrómnu zemitú farebnosť. V jeho podobne farebne tlmených komorných aj veľkorozmerných maľbách ovplyvnených tak európskym informelom, ako japonskou kultúrou, možno nájsť duchovné inšpirácie tichom a svetlom. Za svoju tvorbu získal viaceré ocenenia. V r. 2004 cenu Olgy Hoffmanové a v roku 2005 Cenu zámku Bezdružice and Prager Kabinet.

Miesto konania

Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Zabezpečuje

Ela Porubänová (za GMAB), Martin Beníček (za KGVU)

Organizátor

Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne a Krajská galéria výtvarného umenia v Zlíne

Fotogaléria

22 fotografií