Petra Lajdová - Slovenská renesancia ... keď krása vychádza na svetlo
Termín: od 2.2.2017 do 26.3.2017
Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne začína v roku 2017 predstavovať svoje výstavy netradične už štvrtkovými vernisážami. Jednou z nich je i výstava veľkoformátových farebných fotografií Petry Lajdovej pod názvom „Slovenská renesancia“ / keď krása vychádza na svetlo. Výstava veľmi aktuálne reaguje na obnovený záujem spoločnosti, najmä mladých ľudí o slovenské ľudové umenie a jeho tradičnú ľudovú kultúru.
Autorka vo svojom projekte jedinečným, zároveň súčasným spracovaním a moderným spôsobom sprítomnila „renesanciu“ ľudového umenia aj pre dnešné generácie. Jej cieľom bolo predstaviť jeho výnimočnú hodnotu prostredníctvom autorskej umeleckej fotografie a poukázať aj na jeho prepojenie so svetom moderne, originálne a s úctou. V podtitule ... keď krása vychádza na svetlo, zaznieva obdiv k slovenskému ľudovému kroju. Fotografka chcela pozdvihnúť a nechať vyjsť “z tieňa” tento typický pestrofarebný vizuál, a to prepojením krásy mladých, moderných žien, odetých v tradičných ľudových odevoch, najmä jeho vrchných častí - párt a čepcov – pokrývok hláv slobodných a vydatých žien.
Petra Lajdová dlho hľadala tieto fenomény ženského ľudového kroja po celom Slovensku, aby výberom zdôraznila ich jedinečnosť, originalitu i odlišnosť, inú v každom regióne. Svojím stvárnením zároveň skúmala možnosti a spôsob harmonického prepojenia minulého so súčasným a tradičného s moderným.
Aj keď sa tento projekt (vznikal v rokoch 2012 – 2014) svojou výnimočnosťou a vznešenou krásou právom stal objektom záujmu mnohých médií, možnosť vidieť originály 20 veľkoformátových fotografií o rozmeroch 80 x 100 cm zblízka, je pre verejnosť zatiaľ mimoriadne vzácnou a výnimočnou (v poradí len druhou) príležitosťou. Vznik a náročnú realizáciu projektu na výstave dokumentujú aj ďalšie fotografické, tentokrát čiernobiele snímky z jednotlivých regiónov, zaznamenávajúce autentický pohľad na prostredie, v ktorom veľkoformátové fotografie vznikali. Verejnosti približujú i náročnú a zložitú úpravu častí bohato zdobených krojov i pokrývok ( čepcov a párt) na hlavách modeliek.
Prepojenie minulého a súčasného na výstave dokumentujú aj reálne vystavené vzácne, aj viac ako storočné čepce Zlatohlavy a slávnostné pokrývky slobodných žien - party z trenčianskeho regiónu (okolia Prievidze a Nitrianskeho Pravna). Ich originály zo svojich bohatých zbierok na výstavu zapožičalo Hornonitrianske múzeum z Prievidze. V zasvätenom komentári riaditeľky múzea PhDr. Ivety Géczyovej sú návštevníci oboznámení s ich históriou, pôvodom i funkčnosťou. Celý pripravený výstavný projekt má tak ambíciu stať sa nielen zaujímavou a originálnou prezentáciou tradičnej slovenskej kultúry, ale predovšetkým pozitívnym hľadaním inšpirácie z trvalých ľudových hodnôt a zároveň súčasným a aktuálnym návratom k minulému odkazu našich predkov. Ela Porubänová