Vlad Vakov – Sám naprieč sebou
Termín: od 23.4.2021, 09:00 do 26.6.2021, 17:00
V otvorenej, takmer intímnej výpovedi mladého výtvarníka Vlada Vakova (nar. 1986) možno hľadať tajomstvá jeho umeleckého vnímania v konfrontácii s aktuálnou realitou. Autor to považuje za výzvu a inšpiráciu, ktorú zaznamenáva do svojich kresieb, predovšetkým však malieb. Raz v podobe vlastných denníkov komponovaných do dynamického dvojrozmerného maliarskeho záznamu, prelínajúceho sa s kolážou, persiflážou, kaligrafiou a kresbou, v akomsi naliehavom autentickom príbehu všedného dňa. Inokedy hľadá odpovede v poeticky tajuplnej meditatívnej atmosfére vynárajúcej sa z podvedomia jeho myšlienok a zážitkov. Ukrýva ich do malieb so sugestívnou farebnosťou a kompozičnou kompaktnosťou, ktorých dominantnou témou je blízke prepojenie s prírodou i sebou samým.
Vlad Vakov je veľmi vnímavý ku všetkému čo ho obklopuje, o čo sa zaujíma a čo má rád. Či už je to krajina, architektúra, prostredie, ľudia. Je to intenzívna prepojenosť nielen so zážitkami všedného dňa ale predovšetkým tvorivý dialóg samého so sebou. Ten vzniká v procese skúmania, hľadania, pochybností ale aj objavovania vzťahov, súvislostí a predovšetkým rozmanitosti sveta okolo seba. Autor v procese svojej tvorby vytrvalo kráča aj s omylmi, snami, túžbami, zamysleniami „sám naprieč sebou“.
Tento proces sebapoznávania výtvarne i literárne vizualizuje tak do svojich denníkov, ako aj maliarskych a kresliarskych diel, či štrukturálnych kompozícií. Pritom je pre neho nesmierne dôležitá súhra a harmónia obrazu a slova, ktorá sa nesie celou jeho umeleckou tvorbou.
Raz objavuje jemné atmosferické kresliarske scenérie, inokedy dynamicky zhmotňuje a abstrahuje reálie do maliarskych diel, raz výrazne mnohofarebných, inokedy s prevládajúcimi modrými farebnými tónmi.
Potreba zaznamenávať myšlienky a verše vlastné, ale aj iných autorov a ukladať ich do kresliarskych a maliarskych kompozícií je neoddeliteľnou súčasťou jeho osobnosti ako človeka aj umelca.
V tomto procese hľadania a sebapoznávania je niečo hravé a radostné, ale aj tajomné a objavné, čo autora teší a napĺňa.
Charakteristický autentický umelecký jazyk si osvojil ešte počas štúdií (ukončil ich nedávno, v roku 2018) najskôr na Katolíckej univerzite v Ružomberku pod inšpiratívnym vedením profesora Jána Kudličku a neskôr na Akadémii umení v Banskej Bystrici pod vedením profesora Ľudovíta Hološku. Dodnes ho rozvíja, predovšetkým však prináša vlastné filozofické úvahy, umelecké zastavenia i osobité a svieže a originálne videnie sveta, korešpondujúce s neuveriteľnou chuťou autora intenzívne nasávať nové podnety a schopnosťou inšpirovať sa prostredím okolo seba.
Do tvorivého procesu vstupuje veľmi dynamicky a energicky, novými príbehmi, veršami, myšlienkami, skúsenosťami, objavmi. V najnovších dielach „Izolácia“, „Prázdny priestor“, „Prázdny priestor I. – III.“ (všetky 2021), reaguje aj na aktuálne témy dnešnej doby v čase prevládajúceho vonkajšieho, ako aj vnútorného osamotenia jednotlivca. Svojimi dielami divákovi ponúka možnosť zastaviť sa a spomaliť v dnešnom náhliacom sa svete, bližšie preniknúť k myšlienke a podstate videného, porozumieť autorovi a možno i sebe v stále neznámejšej a nepriateľskejšej realite.
Vlad Vakov sa narodil 4.11.1986 v Považskej Bystrici. V rokoch 2009 – 2015 absolvoval Katolícku univerzitu v Ružomberku, odbor učiteľstvo výtvarného umenia a histórie u prof. J. Kudličku a v rokoch 2016 – 2018 získal titul Mgr.art. na Akadémii umení, Fakulte výtvarných umení v Banskej Bystrici, v Ateliéri kresby a klasických maliarskych disciplín u prof. Ľ. Hološku. Od roku 2019 je členom Umeleckej besedy slovenskej. Je multimediálnym umelcom. Venuje sa nielen maľbe, kresbe, kolážam, denníkovým záznamom, ale tiež hudbe a poézii, za ktorú získal viaceré ocenenia. Pripravil niekoľko samostatných autorských projektov a aktívne vystavuje na kolektívnych podujatiach. Žije a tvorí v Považskej Bystrici.
Kurátorka výstavy: Ela Porubänová