Horizonty súčasnosti V.
Termín: od 5.12.2019, 17:00 do 16.2.2020, 17:00
Horizonty súčasnosti V.
Výtvarní umelci trenčianskeho regiónu
Miesto konania: Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne, Palackého 27, Trenčín
Kurátorky: Ela Porubänová, Radka Nedomová
Otvorenie výstavy: 5. 12. 2019 o 17.00 (št.)
Trvanie výstavy : 16.2. 2020 (ne.)
Vystavujúci autori: Mikuláš Dic, Jarmila Dicová Ondrejková, Silvia Ďurovcová, Lucia Fabová, Mária Fizelová, Martina Gajdošík Albrechtová, Michal Gogora, Jana Gombiková, Ilja Holešovský, Lucia Horňáková Černayová, Veronika Hricková, Patrik Illo, Michal Janiga, Juraj Jaroš, Michaela Jágerská, Eliška Kapušová Skybová, Miriam Kasperkevičová Bencová, Ladislav Kobza, Dana Krajčová Hollá, Branislav Kristín, Vladimír Kudlík, Petra Lomnická, Alžbeta Malcová, Zuzana Malcová, Lukáš Matejka, Veronika Marek Markovičová, Kristína Mičová, Kristína Migašová, Lucia Mlynčeková, Dominik Monček, Zuzana Janíček Muranicová, Petra Némethová, Iveta Ochránková, Natália Okolicsányiová, Štefan Oliš, Peter Orvan, Pavla Hrdlíková Pádivá, Dušan Paulo, Viktória Pochlopeňová, Pavol Prekop, Mária Račeková, Albert Smolka, Martin Smolka, Alexandra Stencel, Tomáš Storinský, Pavol Stručka, Mária Šimková, Drahomír Šťastný, Daniela Trebatická, Andrea Uváčiková, Vlad Vakov, Petronella Vlhová, Jozef Vydrnák, Gabriela Zigová, Milada Ždrnja.
Výstavný projekt Horizonty súčasnosti už desaťročia patrí k najvýznamnejším vedecko-výskumným činnostiam galérie. Už tradične sa na tejto rozmanitej prehliadke výtvarného umenia regiónu opakovane prezentujú rôzne generácie zastrešujúc už vyprofilované osobnosti ako i generácie čerstvých absolventov umeleckých vysokých škôl.
Po 6 rokoch opäť Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne pripravila už piaty ročník rozsiahleho výstavného projektu pod názvom Horizonty súčasnosti V. Ide o najaktuálnejší pohľad na súčasnú tvorbu umelcov pôsobiacich v trenčianskom regióne. Žiaľ, v období od posledného projektu v roku 2013 sa niektoré autorské programy už uzavreli (spomeňme si na najvýznamnejšie osobnosti regiónu – maliarov Júliusa Činčára, Ruda Mošku či Alojza Petráša), no zároveň sa výstavná prezentácia obohatila o nových autorov so sviežim a odvážnym tvorivým prístupom. Potešiteľný je najmä fakt, že do i tak už bohatej škály umeleckých tendencií v tomto ročníku pribudli tie najsúčasnejšie - podoby intermediálneho či akčného umenia a site specific inštalácií.
Oproti minulým rokom je výstavný priestor otvorený širšiemu rozsahu výtvarných disciplín, použitých materiálov, umeleckých názorov, nových vizualizácií aj multimediálnych procesov. Mladí umelci často vyškolení prestížnymi zahraničnými univerzitami vnášajú aj do kontextu regionálneho umenia ďalšie medzinárodne reflektované témy, iné videnie sveta, nové materiály a technologické postupy. Na výstave svoje diela prezentuje 55 umelcov všetkých vekových kategórií od nestorov umenia, až po autorov narodených po roku 1989. Dynamické pohyby v tejto rýchlej dobe niektorým umelcom neprajú, tí zanechali svoje pozície energicky nastupujúcej generácii.
Tradične najviac zastúpeným médiom na výstave zostáva maľba, popri ktorej sa objavuje i grafika najčastejšie v technike serigrafie, umelecká fotografia, kresba či video. Z priestorových objektov sa popri klasických sochárskych médiách (kameň, kov, drevo) uplatňujú aj rôzne formy inštalácie, ready-made, šperky, sklenené i keramické objekty. Po prvýkrát sa v rámci projektu uskutočnil i happening, ktorý je na výstave prezentovaný videodokumentáciou spolu s rekvizitami. Zastúpení autori prostredníctvom svojich diel reflektujú aktuálne spoločenské problémy a vzťahy okolo seba, provokujú témami i expresivitou umeleckých prostriedkov, zároveň ale svojím rozvážnym a históriou nezaťaženým tvorivým prejavom prinášajú kultivovanosť a nadhľad.
Ambíciou projektu Horizonty súčasnosti V. je predstaviť aktuálne tendencie výtvarného umenia v celom trenčianskom regióne, vyzdvihnúť mladé talenty, ktoré doposiaľ neboli prezentované na verejnosti, a zároveň vzdať hold výtvarníkom, ktorí nepretržite a neúnavne pracujú na svojom tvorivom programe a držia krok s dnešnou uponáhľanou dobou, pričom sa stále dokážu prihovárať rôznym generáciám. Výstava, prezentujúca viac ako 100 diel, je bohatou paletou názorov a prístupov v umení. Pevne veríme, že táto prehliadka toho najlepšieho z regiónu prispeje k širšej diverzite vnímania umenia a k tvorivej konfrontácii, či dokonca k inšpirácii jednotlivých zúčastnených autorov.
Vďaka veľkým spoločným projektom je možné spoznávať nielen diela známych, ale aj doteraz trenčianskej verejnosti nepoznaných umelcov pôsobiacich v regióne. Zmyslom takýchto podujatí je nielen mapovať ich umeleckú tvorbu, ale najmä hľadať prepojenia na väzby súčasnosti s minulosťou a spoznávať vývojové trendy budúcnosti.
K výstave galéria vydala rozsiahly katalóg prezentujúci tvorbu všetkých vystavujúcich umelcov.